Sweet Dreams grafika

M*A*S*H

Larry Gelbart Úspěch knihy a filmu zaujal tehdejšího prezidenta společnosti 20th Century Fox Williama Selfa, který začal přemýšlet o televizním seriálu. Riziko bylo poměrně nízké - filmové kulisy k M*A*S*H stály stále v jižní Kalifornii a Fox měl všechna práva. Navíc se látka zamlouvala i programovým ředitelům televizních sítí ABC a CBS, i když CBS měla výhrady k "cynismu, přílišnému množství krve a sexu". Self pověřil projektem Gene Reynoldse, který právě odešel z ABC. Gene oslovil svého bývalého přítele ze studií Larryho Gelbarta, který žil v Anglii a věděl o něm, že byl výborným autorem gagů - mimo jiné psal v době Korejské války výstupy pro slavného amerického komika Boba Hopa a v Anglii pracoval s jiným vynikajícím komikem - Marty Feldmanem. Za dva týdny dokázala nově zniklá dvojice vypracovat charaktery hlavních postav a napsala scénář k pilotnímu filmu. V listopadu 1971 bylo vše připraveno - scénář se ale dále měnil, například Pierce v něm byl původně ženatý a měl v pojízdné nemocnici přítelkyni.

mladý AldaPoté, co byl scénář připravený, pověřil Reynolds bývalého herce Burta Metcalfa, aby našel vhodné herce. Prvním jistým představitelem postav z M*A*S*He se stal Gary Burghoff, který hrál postavu
Radara také ve filmu. Pro postavu Trappera Johna byl vybrán Wayne Rogers z šesti dalších uchazečů. MacLean Stevenson chtěl původně hrál roli Pierce, ale později skončil jako Henry Blake. Larryho Linvilla a Lorettu Switovou vybral Metcalfe díky tomu, že je dobře znal z televizních filmů a divadla.

Čtyři týdny před zahájením natáčení se setkal s Reynoldsem a Metcalfem Mickey Freiberg, agent Alana Aldy a řekl jim, že jeho klient se o roli zajímá. Alda, v té době známý newyorský divadelní herec, byl nadšen scénářem pilotního filmu, ale příliš se mu nelíbila představa, že by se měl na delší dobu upsat jediné roli. A producenti měli první problém - pokud si to Alda rozmyslí, budou muset za 24 hodin najít nového
Pierce. Nakonec Alda souhlasil. A začalo se natáčet - v ateliéru 9 studií Fox v Beverly Hills. Exteriéry byly stejné jako u Altmanova filmu.